Diyet

DOĞRU BİLİNEN DİYET HATALARI

Günümüzde insanların dikkat ettiği tek şey fiziksel görünüm ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Kilolu insanlar bu durumdan oldukça olumsuz etkilenmektedirler. Bireylerde oluşan kötü bakış açısını ortadan kaldırmak maalesef imkansız olduğu için de dış görünüşümüze biraz özen göstermeliyiz.
Zayıflamak için ise her yerde diyet programlarını görürsünüz. Fakat bu diyetleri bilgisiz olarak uygulamak size hastalıklar olarak geri döner. İşte diyette yapılan doğru bilinen bazı hatalar :

Hayatınızdan tamamen Karbonhidratı Çıkarmak
Diyetinizde yapabileceğiniz en büyük hata olan karbonhidratlı besinleri yemek listenizden çıkarmak çok yanlıştır.Karbonhidratın hiç tüketilmemesi ile insan vücudunda bazı kas kayıpları, sinir bozukluğu, ani tatlı krizi, bitkinlik gibi semptomlara rastlanabilir. Karbonhidrat tüketirken sağlıklı, yeterli ve doğal olması çok önemlidir.
Bitki Çaylarının Yanlış Kullanımı
Pek çok diyette bitki çaylarının bol bol içilmesi tavsiye edilir. Bitki çayları doğal olabilir ama bilinçli tüketilmesi gereklidir. Bitki çaylarının hatalı ve olması gerekenden fazla tüketilmesi sonucunda ise vücuttaki su daha hızlı dışarı atıldığı için ishal olabilir. Ayrıca ritim bozukluğuna, inişli çıkışlı tansiyona, karaciğerde toksik maddelere, böbrekler rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu sebeple bitki çaylarını yeterli miktarda tüketmelisiniz.

Meyveyi Çok Tüketmek
Meyveyi hiç tüketmemek zararlı olduğu kadar meyveyi sınırsız yapmak da çok zararlıdır. Meyvenin içindeki fruktoz miktarının çok olmasından dolayı göbek bölgesinde yağlanma olabilir. Bu nedenle meyvelerin miktarı günlük ihtiyacınız göre ayarlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu