Güzellik

Besin Maddelerinin Cilt Bakıma Katkıları Nelerdir?

Besin Maddelerinin Cilt Bakıma Katkıları Nelerdir? Cildin daha canlı ve sağlıklı görüne bilmesi için ev ortamında dahi yapılabilecek işlemler vardır. İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar yazımızda yer almaktadır.

Besin Maddelerinin Cilt Bakıma Katkıları Nelerdir? Kozmetik ürünlere herhangi bir ücret ödemeden evde bulunan gıda maddeleri ile yapılabilecek uygulamalar ve öneriler bulunmaktadır. Cildim hem genç hem de sağlıklı olabilmesi ve görünebilmesi için basit ev bakım önerileri vardır.

Cildin Aradığı Gıda Maddeleri

Sağlıklı beslenmek nasıl genel vücut sağlığına çok iyi geliyor ise cilt içinde aynı etkiyi yapmaktadır. Sağlığın ve cildin iyi olması, insanın kendini iyi hissetmesine neden olur. Özellikle meyve ve sebze ile protein yönünden zengin beslenme, sağlıklı bir yapı için çok gereklidir. C vitamini yönünden zengin olmayan ve sağlıksız yağlar ile karbonhidratı bol beslenme, cildi daha da fakirleştirecektir. Hem genç hem de sağlıklı görünmek doğru beslenme ile doğru orantılıdır.

Mideye indirilen her bir besin maddesi, hem genç görünmeyi sağlarken hem de hasta olmamayı ve sağlıklı kalmayı da sağlamaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin her gün alınması buna bağlıdır. Sağlığa uygun ve doğal olarak beslenmek gerekir. C vitamini içerikli besinler cildi hem genç gösterirken hem de canlı bir hale dönüştürür.

Mesela balıkta, hem DHA hem de EPA gibi yağlar vardır. Bu yağlar cilt hücreleri için çok önem arz etmektedir. Doğal zeytinyağı kullanmanın ve yemeklere katmanın hem cilt kırışıklıklarını gidermesi açısından faydalı olduğu hem de sağlığa çok fazla yararlı olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Sebzeler, tam bir antioksidan deposudur. C vitamini yönünden çok fazla zengin olan sebze bulunmaktadır ve bu sebzeler vücut için gerekli vitamin ve mineralleri desteklemektedir. E vitamini yönünden oldukça zengin olan sebzelerin yanında beta karoten içerenler de vardır. Ve bedenin ihtiyaç duyduğu daha fazla vitaminleri de içermektedir. Özellikle ıspanak ile lahana sebzelerinin tüketiminin fazlalığı, cilt üstündeki faydaları ile tezahür edecektir.

Baklagilleri ise en zengin lif yapısı sayesinde hem magnezyum hem de protein içermektedirler. Cilt yaralanmalarını onarmak ve tedavi etmek için bunlara çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Meyvelerden özellikle yabanmersini ile böğürtlen ve karpuz, C vitamini yönünden zengindir. C vitamininin cilt üstünde etkisi bilinmektedir. Ayrıca meyveler antioksidanı bol olan besin gurubundandır. Elma ve kiraz başta olmak üzere kavun, üzüm ya da hurma gibi zengin vitamin içerikli meyveler, cildi beslemekle kalmayıp nemlenmesine de yardımcı olmaktadırlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu