Dekorasyon

Asperger Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Asperger Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Asperger sendromu hastalığı otizm grubunda yer almaktadır. Gelişimi olumsuz etkiler ve kişinin hayatına ciddi düzeyde etki eden bir rahatsızlıktır. Asperger sendromu için kısaca gelişim bozukluğu rahatsızlığı diyebiliriz.

Asperger Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Asperger sendromu hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle bu rahatsızlığı bir gelişim bozukluğu olarak tanımlayabiliriz. Kişinin tüm hayatını olumsuz etkiler. Otizm rahatsızlığının bir grubunda yer alan Asperger sendromu, orta zeka veya yüksek zekaya sahip kişilerde olan rahatsızlıktır. Ancak üstün zekalı kişilerde görülecek diye bir şey yok. Bu kişiler normal okullara giderek eğitim hayatını sıradan bir kişi olarak sorunsuz tamamlayabilir. Aynı zamanda rahatlıkla iş sahibi olabilir. Asperger sendromu kişinin eğitimi ya da çalışma hayatına engel değildir. Ancak gelişim bozukluğu rahatsızlığı olduğu için zaman zaman kişi zorlanabilir.

Asperger sendromlu kişi nasıl davranır? sorusu günümüzde merak edilen bir konudur. Asperger bozukluğu olan bir kişi arkadaşları, kardeşleri veya diğer çocuklar ile iyi anlaşmayabilir. Genellikle tek başına olmayı ve tek oynamayı severler. Ayrıca empati eksikliği olduğunu da belirtmek isteriz. Örneğin; karşısındaki çocuğun ağlaması durumunda gidip teselli etmez. Neden ağladığına bile anlam vermez. Bu süreçte hayatta biraz zorlanabilirler. Ayrıca Asperger sendromu çocuklar göz teması kurma konusunda ya da iletişimle ilgili çeşitli sorunlar yaşar. Konuşurken resmi bir dil kullanmayı tercih ederler. Herhangi bir cümle kurarken vurgulama ya da tonlama yapamaz. Zaman zaman tanımadıkları kimselere de cevap vermezler. Komik, alay veya mecazi konuşları anlamadıkları için cevap vermezler. Bu durum onları öfkelendirebilir.

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger sendromu nedir? Öncelikle bu rahatsızlık ilk kez 1940 yılında normal zeka ve dil gelişimi olan erkek çocuklarda hem sosyal hem de iletişim becerilerinde otizm rahatsızlığına benzer davranışlar ve zorlukları gözlemleyen Viyanalı çocuk doktoru HansAsperger tarafından bulundu. Asperger bozukluğu ile otizm arasında tek fark daha az şiddetli olması ve dil gecikmesinin olmamasıdır. Dolayısı ile Asperger sendromu olan çocuklar otizmli çocuklara göre daha az etkilenir ve ileri ki süreçte iyi bir dil becerisine sahip olurlar. Özellikle Asperger sendromu olan çocuklar konuşabilir. Fakat sohbeti başlatamaz ve sohbeti sürdürmekte zorlanırlar. Peki, Asperger sendromu olan çocuklar nelerden hoşlanır?

Asperger sendromu kişiler şike ve kapaklar ile oynamayı sever. Aynı zamanda Latince çiçek isimleri ile Beyzbol istatistikleri hakkında oldukça bilgili kişilerdir. Hafızası çok güçlü olduğu için iyi bir ezbercidir. Soyut kavramlar ile mücadele ederler.

Asperger Sendromu Belirtileri

Aşağıda Asperger sendromu belirtileri bir liste sunduk.

  • Rutini sever, değişiklikten hoşlanmazlar.
  • Konuşabilmelerine rağmen sohbeti başlatma ve sürdürmede zorluk yaşarlar.
  • İçlerine kapanıktırlar.
  • Sevdiği konularda aşırı konuşur, tek taraflı sohbete dalarlar.
  • Tekrarlayıcı davranışlar sergiler, tekdüze konuşurlar.
  • Karşısındaki konuşurken değişen ses tonunu anlayamaz ve esprileri algılayamazlar.
  • Konuşmalar da resmi bir dil kullanırlar ve göz kontağı kuramazlar.
  • Bir iki konuda aşırı ilgili olup detaycıdırlar.
  • Motor becerilerinde yaşıtlarına göre öğrenme daha geç olur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu